100% garance originálních výrobků SM Systém, Blackroll a Dynasit   |   Doprava zdarma od 2500 Kč

Hernie disku

Co je hernie disku?

Meziobratlová ploténka se skládá z elastického rosolovitého jádra (nucleus pulposus) uprostřed, které má schopnost přerozdělovat tlakovou zátěž na ostatní ploténky. Míra elasticity je závislá na obsahu vody v ploténce a platí, že čím je vody více, tím je lepší schopnost odpružit případnou zátěž.

Kolem jádra se nacházejí vrstvy vláken a chrupavek uspořádáním připomínající slupky cibule (anulus fibrosus), které dohromady tvoří vazivovou vnější vrstvu neboli prstenec.

Při dlouhodobém nesprávném držení těla dochází k tomu, že se plotýnka nepravidelně na jedné straně deformuje. Měkké rosolovité jádro se posouvá mimo střední část, což má za následek větší namáhání a protahování vláken ve vnějším obalu. Jádro se časem vyklene směrem k míše, čímž nastává tzv. vyklenutí meziobratlové ploténky - hernie disku. Vyklenutí se následně projevuje bolestí v oblasti zad ale nejen v ní.

Ve většině případů dochází k vyklenutí ploténky mezi 4. a 5. bederním obratlem (hernie disku L4 / L5). V některých případech může dojít k vyklenutí mezi 5. bederním obratlem a 1. obratlem tvořícím křížovou kost (hernie disku L5 / S1), což se projevuje často poruchou citlivosti v oblasti vnější strany stehna a bérce.

Vyklenutí hernie může být částečné, kdy je zachováno spojení s meziobratlovou ploténkou nebo úplné, kdy je toto spojení přerušeno a vytváří se volný sekvestor (sekvestor, z lat. Sequestre - dávám mimo, odděluji).

Hernie disku může vzniknout buď náhle po výrazném zatížení, nebo postupně, dlouhodobě působením negativních pohybových stereotypů.

Při hernií disku dochází nejprve k bolesti v oblasti bederní páteře a následně se projevy přesouvají do dolních končetin. Projevuje se bolestivost v oblasti kyčle, stehna, lýtka až chodidla a prstů. Tyto nepříjemné projevy mohou přerůst až do znecitlivění dolní končetiny. Lokalizace bolesti - tzv. vystřelování, záleží na tom, která plotýnka a v jaké míře je poškozena.

Základem léčby je aktivace šikmých břišních svalů a relaxace zad.

Výborná přednáška MUDr. Richarda Smíška

Jak pomohlo cvičení SM Systém pacientům s hernií disku?

Výsledky hernie disku L3/L4

Výsledky hernie disku L4/L5

Výsledky hernie disku L5/S1